2018 Communications Contest Winners

NFPW 2018 Winners

Rhonda McBride
First Place
22B -Prepared report (news, features, sports, or opinion) Television
“Frontiers: Bethel High School Shooting: 20 Years”
KTVA-TV, Channel 11, Denali Media Anchorage, Alaska

First Place
23B -Special programming – Television
“Frontiers: Alaska Spirit of Giving”
KTVA-TV, Channel 11, Denali Media Anchorage, Alaska

Anne Hillman
First Place
23A -Special programming – Radio
“Solutions Desk – prison series; Community in Unity: Spring Creek; Talk of Alaska – Success after prison”
Alaska Public Media Anchorage, Alaska

Barbara Brown
First Place
30C -Blogs – Personal
Title: “Our Third Thirds, a Personal Blog”
Our Third Thirds Anchorage, Alaska

Leona Long
First Place
38 -Public service
Title: “Standing Up to Breaking Bad”
University of Alaska Fairbanks Fairbanks, Alaska

First Place
49 -News or feature releases – multiple releases
“UAF Embraces Indigenous Peoples Day”
University of Alaska Fairbanks College of Rural and Community Development Fairbanks, Alaska

First Place
50 -Media kit — tools to gain media coverage
“Festival of Native Arts Media Kit”
University of Alaska Fairbanks Fairbanks, Alaska

Bonnye Matthews
First Place
59A -Young-adult books – Fiction
“Courage, 30,000 BC The Boqueirao Refuge at Pedra Furada”
BooksbyBonnye Wasilla, Alaska

Rebecca Goodrich
Third Place
60A -Short Stories – Single story
“Aphasia, or, Plan B”
Ghostwriters Anchorage, Alaska

Miriam Wagoner
Honorable Mention
61B -Creative Verse – Book of poetry
“A Poem Book From My Kaasei Nook To The World”
Miriam Wagoner Publishing International Juneau, Alaska


Alaska Professional Communicators 2018 Winners

Barbara Brown

Barbara Brown (l) with Diane Walters

Barbara Brown (l) with Diane Walters


First Place
30C Blogs – Personal
Our Third Thirds, a Personal Blog

Rebecca Goodrich

Rebecca Goodrich (l) with Diane Walters

Rebecca Goodrich (l) with Diane Walters


First Place
60A Short Stories – Single story
“Aphasia, or, Plan B”
Cirque: A Literary journal for the North Pacific Rim

Anne Hilleman
First Place
23A  Special programming – Radio
Solutions Desk – prison series; Community in Unity: Spring Creek; Talk of Alaska – Success after prison
Alaska Public Media

Leona Long
First Place
38 Public service
“Standing Up to Breaking Bad”
Alaska Dispatch News

First Place
49 News or feature releases – multiple releases
“UAF Embraces Indigenous Peoples Day”
University of Alaska Fairbanks News and Information Site and The Delta Discovery newspaper

First Place
50 Media kit — tools to gain media coverage
Festival of Native Arts Media Kit
University of Alaska Fairbanks
Fairbanks Daily News-Miner, KTVF/KXDF, and KATN-TV

Third Place
9B Personality profile – More than 500 words
“Persistence pushes colonel to military, business success”
University of Alaska Fairbanks News and Information Site

Bonnye Matthews
Honorable Mention
07A Editorial / Opinion – Print-based newspaper
“Due Process vs Fascism”
Anchorage Press

Third Place
57F Nonfiction books for adult readers – General Nonfiction
“How to Market Books to Libraries and Readers in the Digital Age: Constructing Major Platform Planks”
Publication Consultants

Third Place
58B Children’s books – Nonfiction
People in the Americas before the Last Ice Age Glaciation Concluded: An Emerging Western Hemisphere Population Origin Paradigm
Publication Consultants

First Place
59A Young-adult books – Fiction
Courage, 30,000 BC The Boqueirao Refuge at Pedra Furada
Publication Consultants

Rhonda McBride
First Place
Special programming – Television
Frontiers: Alaska Spirit of Giving
KTVA-TV, Channel 11, Denali Media
Co-entrant Will Mader

First Place
22B Prepared Report – Television
“Bethel High School Shooting: 20 Years Later”
KTVA-TV, Channel 11, Denali Media
Co-entrant Will Mader

K.T. Munson

K.T. Munson May 2018 with Diane Walters

K.T. Munson (l) with Diane Walters


Second Place
59A Young-adult books – Fiction
The Sixth Gate
Self Published

Honorable Mention
60A Short Stories-Single Story
“The Gate Guardian’s Daughter”
Self Published

Elizabeth O’Connell

Liz O'Connell (c) with Diane Walters (r) and other winners

Liz O’Connell (c) with Diane Walters (r) and other winners


First Place
58A Children’s Books-Fiction
The Adventures of Apun the Arctic Fox
WonderU
Co-entrants Kristen Link and Susan Joy Share

Pat Richardson

Pat Richardson with Diane Walters

Pat Richardson (l) with Diane Walters


Third Place
27 Writing for the Web
Alaska Professional Communicators History
Alaska Professional Communicators Website

Miriam Wagoner

Miriam Wagoner (l) with Diane Walters

Miriam Wagoner (l) with Diane Walters


First Place
61B Creative Verse – Book of poetry
A Poem Book From My Kaasei Nook To The World
Miriam Wagoner Publishing International